4 grudnia 2022
ubrania uv

Ubrania UV zimą – czy warto?

Ochrona przeciwsłoneczna kojarzy nam się w szczególności z sezonem letnim i palącym słońcem. Okazuje się jednak, że chronić trzeba się także w sezonie zimowym. Szczególnie w tych regionach, w których często pada śnieg, a biała pokrywa na ziemi odbija większość padającego na nią promieniowania słonecznego.

Promieniowanie słoneczne ma zdecydowanie sporo zalet i korzystny wpływ na nasz organizm. Pobudza go do produkcji witaminy D, poprawia nastrój, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednak działa tutaj zasada, że co za dużo, to niezdrowo. Nadmiar promieni słonecznych nie sprzyja nam pod żadnym względem. Szkodliwe promieniowanie UV powoduje ograniczenie produkcji w skórze kolagenu i elastyny, przez co staje się ona bardziej wiotka, wysuszona, słabo odżywiona i podatna na uszkodzenia. Nadmiar promieniowania powoduje również zwiększoną aktywność wolnych rodników, substancji kancerogennych oraz powodujących szybsze pojawianie się efektów starzenia. Nie można również zapomnieć o wpływie promieniowania na powstawanie nowotworów skóry. Osoby, które nie mają umiaru w przebywaniu na słońcu, są o wiele bardziej narażone na powstawanie nowotworów skóry, włącznie z tym najgroźniejszym i najzłośliwszym, czyli czerniakiem. Ochrona przeciwsłoneczna jest więc niezwykle ważna i trzeba o niej pamiętać za każdym razem, gdy przebywamy na słońcu. Bez względu na porę roku.

Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna

Wielu osobom błędnie się wydaje, że promieniowanie UV na czas zimy wyłącza się lub traci swoją szkodliwą moc. W zimie słońce kojarzy nam się pozytywnie, chętnie korzystamy z jego promieni, szczególnie w mocne, siarczyste mrozy. Zapominamy jednocześnie, że promieniowanie słoneczne nadal działa negatywnie na naszą skórę. Musimy o tym pamiętać zwłaszcza w czasie opadów śniegu i w górach, gdy śnieg leży cały czas. Pokrywa śnieżna odbija bowiem ponad 90 procent promieniowania, które trafia na naszą skórę. Aby zabezpieczyć się przed słońcem, trzeba używać kosmetyków przeznaczonych do ochrony przed mrozem i wiatrem, ale też dodatkowo wzbogaconych o ochronę przeciwsłoneczną. Kosmetyki w sezonie zimowym należy nakładać nie na powietrzu, a w pomieszczeniu, około 20 minut przed wyjściem na dwór. Dzięki temu krem czy inny preparat zdąży się wchłonąć i będzie dobrą barierą ochronną.

W zimowej ochronie przed promieniowaniem UV przydatne są również okulary przeciwsłoneczne z filtrem, które chronią nasze oczy. Są one bowiem tak samo narażone na negatywne efekty promieniowania, jak nasza skóra. Oczywiście, muszą to być dobrej jakości okulary wyposażone w filtr, a nie jedynie w przyciemniane szkła. Tanie okulary z przyciemnianymi szkłami mogą bowiem spowodować sporo problemów ze wzrokiem. Przyciemnione szybki rozszerzają nasze źrenice i sprawiają, że wpada w nie dużo więcej promieni niż gdy jesteśmy zupełnie bez okularów. Jeśli mamy pod ręką jedynie takie okulary, lepiej jest zrezygnować z ich noszenia do momentu, gdy zainwestujemy w dobrej jakości produkty z filtrem.

Ubrania UV na zimę

Sprawdź ofertę uvkids.pl

Jeśli planujemy spędzać urlop w górach, jesteśmy zapalonymi narciarzami lub uprawiamy inne zimowe sporty, warto również pomyśleć o odzieży UV. Jest to rozwiązanie, które latem jest coraz bardziej popularne. Dobrze jest więc stosować je także zimą. Odzież UV wykonana jest ze specjalistycznych materiałów o bardzo grubym splocie, w którym dodatkowo znajduje się dwutlenek tytanu. Ma on właściwości przeciwsłoneczne, gdyż odbija większość promieni padających na ubranie. Dzięki temu możemy czuć się w stu procentach bezpieczni. W ofercie producentów odzieży UV możemy już znaleźć nie tylko odzież letnią, ale również ubrania przeznaczone na zimę. Warto w nie zainwestować, gdy w sezonie zimowym również spędzamy czas aktywnie na świeżym powietrzu. Ubrania UV trzeba jednak kupować w sprawdzonych sklepach i od dobrych, renomowanych producentów. W przypadku tanich ubrań często można znaleźć na metkach napisy, że chronią przed słońcem i posiadają filtry. W rzeczywistości są jednak pozbawione jakiejkolwiek ochrony. W ofercie dobrych producentów odzieży UV można znaleźć tak duży wybór odzieży dla dorosłych i dla dzieci, że bez problemu znajdziemy coś, co będzie odpowiadało naszym indywidualnym potrzebom. Chroniąc się przed słońcem zarówno latem, jak i zimą możemy mieć pewność, że promieniowanie słoneczne nie będzie miało dostępu do naszej skóry i nie będzie czyniło w niej spustoszeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *