5 lutego 2023
próba ciśnieniowa
Dom

Próba ciśnieniowa – kiedy przeprowadzić?

Wszystkie instalacje wodne i grzewcze w budynku są wykonywane według konkretnych projektów i przez fachowców z odpowiednimi uprawnieniami. Zanim jednak taka instalacja zostanie oddana do użytku, warto sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z założeniami i w sposób prawidłowy. W tym celu przeprowadza się próbę ciśnieniową. Daje ona informację, że instalacja jest w stu procentach sprawna. A w razie, gdy pójdzie ona źle, jest czas i możliwość, aby naprawić wszelkie usterki.

Na wielu budowach próby ciśnieniowe często są pomijane z prostej przyczyny – ekipa jest w niedoczasie. Pośpiech nie jest jednak dobrym doradcą, a pewność fachowca, ze wszystko zostało zrobione według planu, również może być mylna. Dlatego też z próby ciśnieniowej nigdy nie należy rezygnować i trzeba przeprowadzać ją zawsze przed oddaniem instalacji do użytku.

Próba ciśnieniowa oszczędza czas

Choć próby ciśnieniowej nie wykonuje się często z braku czasu, okazuje się, że jest ona w stanie sporo go zaoszczędzić. Gdy po wykonaniu próby okazuje się, że w instalacji występują jakieś usterki czy nieszczelności, można je niemal od razu usunąć. Gdy próba nie zostanie wykonana, błędy w instalacji mogą wyjść dopiero w trakcie jej użytkowania. A naprawienie usterek na tym etapie wiąże się z dodatkowym kuciem ścian, przedłużeniem innych prac i oczywiście sporymi kosztami dodatkowymi. Próba ciśnieniowa jest więc wręcz wskazana, aby mieć pewność, że instalacje nie będą sprawiały żadnych kłopotów przyszłym użytkownikom.

Nie tylko wykonana, ale również zapisana

Wykonanie próby ciśnieniowej nie jest obowiązkiem. Nie ma więc konieczności wykonywania jej w trakcie wszystkich prac budowlanych. Z pewnością jednak jest to dobra praktyka. Warto pamiętać, że po próbie ciśnieniowej powinien pozostać jakiś formalny ślad – najlepiej zapisać tę informację w dzienniku budowy. Najlepiej, aby próba wykonywana była w obecności kierownika budowy, który ma odpowiednie kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie. Często jednak takie próby są wykonywane jedynie w obecności inwestora, który niekoniecznie musi znać się na kwestiach instalacyjnych. Wpis, że próba została wykonana, musi być – dzięki temu można uniknąć wielu nieporozumień w przyszłości. Jeśli mamy zapis, że próba była prawidłowa i wykonana pod nadzorem kierownika budowy, nie możemy mieć później roszczeń do ekipy budowlanej, jeśli w przyszłym użytkowaniu pojawią się jakiekolwiek problemy z instalacją.

Jak wykonać próbę ciśnieniową?

Próba ciśnieniowa w instalacji wodnej jest w rzeczywistości sprawdzeniem jej szczelności. Trzeba się upewnić, czy ciśnienie wody w rurach jest wszędzie na odpowiednim poziomie, co daje nam informację, że woda nigdzie nie ucieka. Aby prawidłowo wykonać próbę ciśnieniową, trzeba zapoznać się z wytycznymi producenta rur, jakie zostały zamontowane w danej instalacji. Należy również odinstalować wszelkie zawory czerpalne – mogą one pobierać minimalne ilości wody, co będzie powodowało nieprawidłowy wynik próby. Próbę ciśnieniową można przeprowadzić od razu na całej instalacji bądź na jej fragmentach. Pamiętajmy również, że próbę wykonuje się w temperaturze co najmniej 5 stopni Celsjusza. Jeśli w budynku jest zdecydowanie chłodniej, z próbą trzeba będzie poczekać. Zbyt niskie temperatury mogą bowiem dodatkowo fałszować wyniki.

Wykonanie próby ciśnieniowej nie jest jedyną formą sprawdzenia szczelności i niezawodności instalacji wodnej. Każdy dobry fachowiec doskonale wie, że po zamontowaniu cała instalację warto również dokładnie obejrzeć centymetr po centymetrze. Zdarzają się bowiem nieszczelności czy drobne niedoróbki, które są widoczne gołym okiem. Im szybciej je namierzymy i usuniemy, tym szybciej będzie można przejść do dalszych prac.

Próba ciśnieniowa w grzejnikach

Sprawdzanie szczelności instalacji wodnej nie jest jedyna próbą ciśnieniową, jaką wykonuje się w budynkach. Na dosyć podobnej zasadzie sprawdza się także szczelność instalacji grzewczej. Tego rodzaju prace należy przeprowadzić, zanim zamontuje się kotły, grzejniki czy inne elementy instalacji. Podobnie, jak w przypadku próby ciśnieniowej instalacji wodnej, próbę instalacji grzewczej musimy wykonać w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Warto również wiedzieć, że instalację grzewczą sprawdzamy dwa razy – na zimno i na ciepło. Pierwszą próbę ciśnieniową przeprowadza się po wpuszczeniu do instalacji zimnej wody, a gdy ta wypadnie prawidłowo – wpuszcza się ciepłą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *