17 sierpnia 2022
regeneracja sprzęgła

Regeneracja sprzęgła – czy się opłaca?

Regeneracja sprzęgła oraz innych części samochodowych może nam się kojarzyć z czasami dawnymi, gdy nie było tak powszechnego dostępu do różnego rodzaju części samochodowych. Wtedy naprawa i regeneracja wielu elementów była jedynym rozwiązaniem, jeśli chcieliśmy nadal poruszać się autem. Obecnie jednak całe mnóstwo części samochodowych możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w wielu sklepach internetowych. Może więc pojawić się pytanie, czy regeneracja sprzęgła będzie w takim wypadku opłacalna? Zdania na ten temat są wśród specjalistów podzielone.

Gdy zaczynamy dostrzegać typowe objawy zużycia sprzęgła, oznacza to spore kłopoty i zbliżające się wydatki. Typowymi oznakami zużycia sprzęgła są między innymi problemy z ruszaniem autem oraz przyspieszaniem, a także szumy i różne nietypowe odgłosy, które dobiegają ze strony skrzyni biegów. Jak wiele czasu upłynie, zanim nowe sprzęgło się zużywa? Żywotność sprzęgła jest uzależnione od wielu czynników, przede wszystkim od warunków, w jakich na co dzień eksploatowany jest samochód, a także od stylu jazdy samego kierowcy. Jeśli samochód użytkujemy jedynie w trakcie jazdy po mieście, jest ona mocno szarpana, a jednocześnie prowadzimy auto dosyć agresywnie i nerwowo, sprzęgło może zużyć się już po około 50 tysiącach kilometrów. Tymczasem w przypadku spokojnego i rozsądnego użytkowania auta żywotność sprzęgła może być nawet trzy lub cztery razy większa. Jeśli więc chcemy przedłużyć życie sprzęgłu, warto jest po prostu nieco zmienić i zmodyfikować swój styl jazdy.

Warto jednak wspomnieć także o tym, że w niektórych samochodach podzespoły są fabrycznie słabe i zużywają się dużo szybciej bez względu na to, jaki styl jazdy preferuje kierowca na co dzień. Tę kwestię warto wziąć pod uwagę już na etapie zakupu auta. Bo bywa i tak, że samochód stosunkowo tani w porównaniu do innych marek czy modeli może być drogi w utrzymaniu, bo wiele jego części i elementów trzeba będzie dużo częściej wymieniać. Jednak pomijając wszystkie te kwestie, zawsze trzeba mieć na uwadze, że sprzęgło nie jest nieśmiertelne i prędzej czy później będzie trzeba je wymienić lub zregenerować. I kosztów tych prac z pewnością nie unikniemy, nawet jeśli będziemy najspokojniejszymi kierowcami na drodze.

Nowe sprzęgło za kilka tysięcy

Wymiana sprzęgła na nowe nie jest sprawą tanią. Może kosztować kilkaset złotych, jeśli zdecydujemy się na tańsze części i zamienniki, ale również kilka tysięcy, jeśli kierowcy chcą inwestować w oryginalne części do aut. Wydatek jest więc spory i nie każdego na to stać. Co więcej, tańsze zamienniki najczęściej okazują się nie do końca sprawdzone. Najczęściej zaczynają sprawiać problemy już po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. A więc w miarę szybko trzeba po raz kolejny wymieniać sprzęgło na nowe. Pamiętajmy też, że koszty wymiany to nie tylko sam koszt zakupu sprzęgła, ale przede wszystkim robocizny. Aby dostać się do sprzęgła i je wymienić konieczne jest bowiem rozmontowanie całej skrzyni biegów.

A może naprawić zamiast wymieniać?

Pomimo że dostęp do nowych części jest spory, koszty wymiany sprzęgła są na tyle wysokie, że wielu właścicieli samochodów decyduje się na regenerację tego, które w samochodzie już się znajduje. Na rynku usług motoryzacyjnych można znaleźć sporo firm, które zajmują się regenerowaniem sprzęgła i przywracaniem mu pełnej sprawności i niezawodności. Jeśli decydujemy się na regenerację, warto pamiętać, by wybierać jedynie te firmy, które mają dobrą renomę, doświadczenie i cieszą się sporym uznaniem wśród klientów, którzy już korzystali z ich usług. W żadnym razie nie kierujmy się ceną usług. Wysokiej jakości usługi motoryzacyjne po prostu muszą kosztować. Koszt regeneracji sprzęgła w dobrym zakładzie, pomimo że obiektywnie nie jest mały, w rzeczywistości jest dużo niższy niż wymiana sprzęgła na nowe. Jeśli natomiast w poszukiwaniu maksymalnych oszczędności będziemy szukać najtańszych wykonawców na rynku, może się okazać – i najczęściej okazuje – że firma świadczy usługi słabej jakości, a sprzęgło dobrze się sprawuje jedynie w krótkim czasie po opuszczeniu warsztatu. Kompleksowa naprawa sprzęgła w dobrej firmie to koszt około 200-300 złotych, a więc jest to kwota, na którą może sobie pozwolić praktycznie każdy kierowca. Szukanie jeszcze niższych cen jest natomiast strzelaniem sobie w kolano i w ujęciu długoterminowym mnoży wydatki.

Czy wszystkie sprzęgła można regenerować?

Specjaliści zajmujący się regeneracją sprzęgła i mają w tym duże doświadczenie, przekonują, że po wykonaniu prac samochód może jeszcze osiągnąć przebieg nawet 100 tysięcy kilometrów. A więc sporo więcej niż po wymianie sprzęgła na nowe, ale słabej jakości i będące zamiennikiem. Aby jednak sprzęgło zregenerowane doskonale się sprawowało, musi być to część oryginalna lub markowy zamiennik. Jeśli regeneracji poddane zostanie sprzęgło pochodzące od mało znanego i słabego producenta zamienników, wtedy niekoniecznie będzie ono się sprawowało bezproblemowo przez tak długi czas.

Zapraszamy do zapoznania z ofertą firmy Komtek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *