2 października 2022

Kosmetyki samochodowe- potrzebne do pielęgnacji czy zbędny wydatek?

Kiedy kupujemy nowy samochód i siadamy za jego kierownicą ogromną przyjemność sprawia nam przebywanie w tak czystym i estetycznym miejscu. Wszystko lśni nowością i chcielibyśmy jak najdłużej utrzymać taki efekt. Nie jest to proste, gdyż poruszamy się po drogach, gdzie opadający kurz i zanieczyszczenia jest codziennością, a nie wszyscy pasażerowie podzielają naszą chęć utrzymania wnętrza w czystości. Jeśli jeszcze dojdzie do tego nieuwaga na parkingu lub drodze i pojawią się zarysowania efekt taki może szybko zniknąć. Jednak nie ma się co poddawać. Poza tym, że auto możemy co jakiś czas oddać w ręce specjalistów, którzy oferują spa dla auta i potrafią czynić cuda nawet z zadrapaniami i wgłobieniami na karoserii, to sami możemy nabyć wiele kosmetyków dla auta i o nie dbać. Nie tylko będziemy odczuwać satysfakcję z zadbanego samochodu, ale również przedłużymy jego żywotność.

Jakie kosmetyki samochodowe są dostępne

Rynek samochodowy jest bardzo dobrze rozwinięty i ciągle pojawiają się na nim jakieś nowości. Także w przypadku kosmetyków samochodowych nie brak propozycji. Podstawowy podział to środki do czyszczenia i konserwacji samochodu z zewnątrz oraz środki do czyszczenia i konserwacji wewnętrznej części samochodu. Warto zainwestować w środki o wysokiej jakości, ponieważ jeśli użyjemy produktu wątpliwej jakości możemy doprowadzić do przebarwień, a nawet zniszczenia lakieru, co da efekt inny niż zamierzony, a wtedy koszty przywrócenia pierwotnego wyglądu będą znacznie większe. Kosmetyki do zewnętrznej części samochodu dzielimy na te do mycia, jak piany, szampony, środki do mocnych zabrudzeń, środki do elementów gumowych, plastikowych, środki do czyszczenia felg i opon oraz te do pielęgnacji i konserwacji lakieru, jak woski, odżywki, politury, glaze czy cleanery. Do pielęgnacji wnętrza samochodu służą: kosmetyki do tworzyw sztucznych, skórzanych, drewnianych a także odświeżacze powietrza. Jak widać wybór jest duży, dlatego warto zadać sobie pytanie czego tak naprawdę potrzebuje nasz samochód, żeby zachował piękny wygląd, ale też żeby przedłużyć mu żywotność. Warto również pamiętać o myciu silnika. Dostępne są specjalne spraye bezpieczne dla kabli i przewodów, które z łatwością usuną tłuszcz i brud.

W jakiej formie występują kosmetyki samochodowe?

Środki czyszczące do samochodów możemy kupić w bardzo różnej formie: aerozole, pasty, szampony, nasączone ściereczki. Dzięki temu wybieramy formę, która będzie najwygodniejsza do użycia dla nas Często polecane są spraye i  nasączone ściereczki, ponieważ z łatwością rozprowadzimy cały środek dokładnie w miejscach, które chcemy, bez konieczności używania aplikatorów i dodatkowego polerowania, co pozwala nam zaoszczędzić czas. Z pastami nie jest już tak prosto, ich użycie wymaga większego wysiłku i dokładności. W tej formie najczęściej występują woski i preparaty usuwające rysy. Tutaj bardzo dużo zależy od precyzji nakładania i rozprowadzania preparatu. Jeśli zrobimy to dokładnie efekt na pewno nas zadowoli. Szampony pozwalają dokładnie usunąć zabrudzenia. Niektóre ze środków czyszczących zawierają aktywne cząsteczki, które wypełniają rysy, tworzą barierę ochronną odbijającą promienie słoneczne i zapobiegającą matowieniu lakieru.

Dodatkowe akcesoria do mycia.

Sam środek nie wystarczy do pielęgnacji auta. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe narzędzia do pracy. Wśród nich na pewno muszą się znaleźć gąbki, ściereczki z mikrofibry, rękawice, aplikatory do wosku. Do kompletu przydadzą się ręczniki i ścierki do osuszenia. Dla tych, którzy cenią sobie wykończenie warto również zainwestować w maszynę polerską do wosku, dzięki której lakier będzie lśnił jak nowy.

Podsumowanie

Jak widać dostępnych jest mnóstwo środków czyszczących i innych akcesoriów dodatkowych, które ułatwią nam pielęgnację naszego samochodu. Jeżeli ktoś nie potrafi, albo nie chce wszystkich tych czynności wykonywać samodzielnie zawsze ma jeszcze rozwiązanie, które na pewno jest łatwiejsze, ale też i odpowiednio droższe. Warsztaty samochodowe proponują pielęgnację i renowację samochodu. Od nas zależy jaką wersję wybierzemy, czy samodzielne dbanie o każdy szczegół, czy oddanie naszego samochodu w ręce specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *