2 października 2022

Jaką skrzynię biegów wybrać dla siebie manualną czy automatyczną?

Zakup samochodu dostarcza nam wielu pytań, na które musimy odpowiedzieć, jeśli chcemy nabyć samochód najbardziej nam odpowiadający. Na pewno wśród nich pojawi się pytanie czy chcemy samochód z manualną czy automatyczną skrzynią biegów. Zwolenników jak i przeciwników jednej i drugiej opcji nie brakuje. Niektórzy nie wyobrażają sobie jazdy na automacie, inni z kolei jak wypróbowali jedną i drugą nie zamieniliby powtórnie automatu na samochód z manualną skrzynią biegów, a jeszcze inni widzą plusy zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku. Niestety sugestie nie za wiele mogą nam się przydać, bo tak naprawdę tylko my sami wiemy czego nam najbardziej potrzeba.

Manualna skrzynia biegów.

Ogromną zaletą manualnej skrzyni biegów jest na pewno jej cena. Wszystko dzięki temu, że jej konstrukcja jest stosunkowo prosa, a i naprawa u mechanika nie wymaga ogromnych nakładów pracy ani pieniędzy. Zwolennicy samochodów wyposażonych w ręczną skrzynię biegów przekonują o mniejszym zużyciu paliwa, przez co są one bardziej ekonomiczne. Oczywiście znaczenie ma tutaj również kontrola nad prowadzeniem pojazdu i lepsze wyczucie samochodu dzięki temu. Jednak w korkach ręczne sterowanie wymaga częstego użycia sprzęgła i drążka skrzyni biegów, co zwiększa eksploatację podczas miejskiej jazdy. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli kierowca jest w stu procentach przekonany do korzystania z manualnej skrzyni biegów bardzo trudno będzie mu się przesiąść do zautomatyzowanego samochodu, a wszystkie argumenty przemawiające za zmianą mogą okazać się utrudnieniem.

Automatyczna skrzynia biegów

Coraz częściej na rynku pojawiają się samochody, które posiadają automatyczną skrzynię biegów. Korzyści z takiego rozwiązania są znaczne: przede wszystkim w miejskim ruchu, gdzie jest coraz częstsza konieczność jazdy w korkach. Dzięki temu rozwiązaniu  ruszanie i jazda odbywa się płynnie, bez dodatkowych ruchów. Zmiany przełożeń odbywają się bez naszego udziału, na innej zasadzie, ponieważ nie ma tutaj sprzęgła nożnego. Mechanizmy te są bardziej zaawansowane, przez co skrzynia taka jest droższa zarówno w użytkowaniu, jak i przy wymianie, jeśli musi do niej dojść. W tym przypadku do głosu mogą dojść przeciwnicy, którzy na pewno wytkną cenę automatycznym skrzyniom biegów. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów automatycznych skrzyni biegów. Pierwszym to zautomatyzowana przekładnia, która posiada sprzęgło obsługiwane w automatyczny sposób i sterowane przez komputer. Niestety należy liczyć się z tym, że to rozwiązanie nie jest najtrafniejsze, bo najczęstsze usterki dotyczą właśnie sprzęgła, które jest problematyczne w wymianie a poza tym samochody w nią wyposażone są mało dynamiczne. Drugi rodzaj to przekładnia bezstopniowa. Zmiana biegów następuje przy wysokich obrotach. Technologia ta jest tania, ale niestety bardzo awaryjna i mało dynamiczna. Z tego powodu specjaliści pracowali nad ulepszeniem automatycznej skrzyni biegów. Powstała trzecia opcja tzw. klasyczna automatyczna skrzynia biegów. Sprzęgło ma skomplikowaną konstrukcję. Starsze modele cechuje niezawodność, natomiast młodsze są bardziej skomputeryzowane, a co za tym idzie jest większy problem podczas naprawy. Ostatni rodzaj automatycznej skrzyni biegów to tzw. przekładnia dwu-sprzęgłowa. Chyba jest najbardziej zaawansowaną i niezawodną konstrukcją. Samochody w nią wyposażone są dynamiczne i spalają mniej paliwa, nawet w porównaniu z samochodami posiadającymi manualna skrzynię biegów. Chociaż naprawa jest kosztowna, to jeżeli użytkuje się nią we właściwy sposób nie stanowi większego problemu.

Podsumowanie

Jak widać nie tylko musimy wybierać między automatyczną a manualną skrzynią biegów, ale jeśli zdecydujemy się na automat to tutaj znajdziemy kilka rodzajów. Pokazuje nam to jak bardzo zaawansowany jest przemysł motoryzacyjny i jak intensywnie rozwija się tworząc coraz nowsze rozwiązania. Dzięki temu mamy coraz lepsze, bardziej nowoczesne i komfortowe samochody. Tylko od nas zależy jaka opcja będzie dla nas najlepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *