17 sierpnia 2022
kret
Dom

Jak zabezpieczyć ogród przed kretami.

Piękny ogród jest wspaniałym miejscem do odpoczynku od codzienności. Ludzie zajmujący się ogrodnictwem zawodowo albo hobbistycznie doskonale rozumieją fenomen posiadania ogrodu, gdzie nie tylko efekt końcowy się liczy, ale również codzienna praca, która daje ogromnie dużo satysfakcji i odprężenia. Przebywanie na świeżym powietrzu wśród pięknych kwiatów lub grządek z warzywami daje ukojenie umysłowi i energię do życia.

Jak zabezpieczyć ogród przed kretami?

Każdy ogrodnik wie, że ciężka praca jest nagradzana pięknymi rabatkami kwiatów, krzewów lub wspaniałymi, świeżymi warzywami. Jednak niejeden z nich musi borykać się z trudnościami, jakimi są szkodniki atakujące rośliny. Prawdziwym koszmarem ogrodników są również krety. Te niewielkie, około dwudziestocentymetrowe zwierzątka, choć nie jedzą roślin, mogą spowodować ogromne szkody w każdym ogrodzie. Dzięki swoim przednim łapom potrafią wykopać podziemny kilkunastometrowy tunel w ciągu jednej godziny. Tunele te powstają w poszukiwaniu dżdżownic oraz larw, którymi się żywią. Podczas powstawania takich tuneli efektem ubocznym jest niszczenie korzeni roślin. Poza tym nadmiar ziemi z tunelu jest usuwany na powierzchnię, przez co powstają różnej wielkości kopce. Praca kreta niszczy kwiaty, warzywa, trawniki zarówno od środka, ale i od zewnątrz poprzez wspomniane kopce. W ciągu kilku dni potrafią doprowadzić do ruiny nawet najlepiej wypielęgnowany ogród. Przed założeniem ogrodu warto się zastanowić co zrobić, żeby nie przyciągać niepożądanych lokatorów w postaci kretów. Jest kilka znanych metod odstraszenia tych szkodników. Pierwszą z nich jest posadzenie roślin, które odstraszają krety. Jest to: aksamitka, czosnek, bazylia, komosa, korona cesarska. Jednak ten sposób nie zawsze przynosi pożądane efekty. Kolejnym sposobem jest wbicie w ziemię kijka i umieszczenie na nim butelki otworem do dołu. Jest to tzw. urządzenie wibracyjne dla kreta. Jest on zwierzęciem ślepym, ale za to ma doskonały słuch i węch i odbiera dźwięki i drgania będące poza zasięgiem możliwości człowieka. To rozwiązanie jednak, mimo że skuteczne ma mały zasięg i w pięknym ogrodzie jest mało estetyczne. Na rynku są również dostępne płyny posiadające olejki eteryczne, odstraszające te zwierzęta. Nie ma obawy jednak, że przy ich stosowaniu ucierpią w jakiś sposób inne zwierzęta w naszym ogrodzie. Kolejnym i chyba jak dotąd najlepszym sposobem zabezpieczającym ogród przed kretami, są specjalne siatki.

Siatka na krety co to?

Siatka przeciw kretom wykonana jest albo z metalu albo z tworzywa sztucznego. Metal jest zabezpieczony przed korozją i cena jest wyższa niż siatki z tworzywa sztucznego. Wielkość oczek jest dostosowana do tego, żeby stanowiły barierę ochronną przed kretami, ale żeby nie przeszkadzały roślinom w rozwoju. Są dostępne w kilku rozmiarach, dzięki czemu możemy wybrać odpowiednią dla naszych potrzeb. Z montażem siatki nie ma większych problemów, jeżeli zakładamy ją dla nowo powstałego ogrodu. Układamy ją po prostu na ziemi i nanosimy warstwą gleby. Warto pamiętać, że jeżeli planujemy automatyczne nawadnianie, dreny powinny zostać zamontowane od siatką. Jest też możliwość zamontowania siatki poprzecznej, dookoła ogrodu. Należy ją wkopać na głębokość 70-90cm. Niestety nie daje całkowitej gwarancji, kret może się przez nią przekopać. Zdecydowanie większą gwarancję dają siatki układane pod powierzchnią ziemi. Można taką siatkę zamontować również dla istniejącego już ogrodu. Jest to bardziej pracochłonne, ale możliwe do wykonania i przede wszystkim daje ochronę naszym roślinom.

Podsumowanie         

Praca w ogrodzie daje dużo satysfakcji, ale trzeba brać pod uwagę wiele czynników, które mogą zniszczyć ten trud. Całe szczęście jest cała gama możliwości, dzięki którym jesteśmy w stanie zapobiegać działaniu szkodników. Możemy spokojnie cieszyć się pięknym, zadbanym ogrodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *