2 października 2022
okulary przeciwsłoneczne

Jak chronić skórę przed słońcem?

Wiele osób przed wyjazdem na urlop cieszy się na myśl o słonecznych kąpielach i dużej dawce witaminy D ze słońca. Jednak nie możemy zapominać, że słońce poza dobroczynnymi właściwościami niesie ze sobą znaczne ryzyko. Długotrwałe przebywanie w nasłonecznionych miejscach może powodować poparzenia słoneczne, zwiększa ryzyko wystąpienia udaru cieplnego, a w najgorszym wypadku groźnych nowotworów skóry. W związku z tym ważne jest, żeby chronić skórę przed promieniami UV, ponieważ to właśnie one stanowią największe zagrożenie.

Jest wiele sposobów na ochronę przed szkodliwym wpływem słońca na nasz organizm. Do podstawowych należą przebywanie w cieniu w czasie największej aktywności słońca, to znaczy między godziną jedenastą a pietnastą Wtedy to bezpośrednia ekspozycja na słońce może wyrządzić największe szkody skórze. Jeżeli zamierzamy w tych godzinach przebywać na słońcu warto zaopatrzyć się w przewiewną odzież, a także zastosować kremy z wysokim filtrem UV na nieosłoniętą skórę. Najczęściej jest to twarz, dekolt, a także ręce. Warto zadbać o nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, również posiadające filtr UV. W upalne dni należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Butelka z wodą i nawyk picia może zapobiec groźnym konsekwencjom w postaci ogólnego odwodnienia organizmu, a poza tym zapewni skórze nawilżenie i elastyczność, szczególnie skórze pod oczami, która jest niezmiernie wrażliwa na promieniowanie UV i ekspozycja na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia skutkuje szybkim powstawaniem oraz pogłębianiem się zmarszczek. Należy pamiętać, że nie tylko efekt kosmetyczny się liczy. Długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia może skutkować pojawieniem się przebarwień, stwarza też ryzyko powstania w przyszłości nowotworów skóry, szczególnie czerniaka, który jest bardzo groźną, trudną do leczenia chorobą. Poza podstawowymi informacjami na temat ochrony przed słońcem warto przenalizować, jak będzie wyglądała nasza aktywność na słońcu, bo jeżeli będziemy korzystać z kąpieli morskich lub kąpieli w basenie, to dodatkowa pielęgnacja skóry po zakończeniu takiej przyjemności ustrzeże nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Innowacyjne metody ochrony przed promieniami UV.

Ochrona skóry przed promieniami UV to bardzo ważna rzecz, nic więc dziwnego, że naukowcy ciągle pracują nad coraz to nowszymi metodami skutecznej ochrony przed słońcem. Polscy naukowcy też mają tutaj swój niemały wkład, ponieważ to dzięki ich zaangażowaniu i pomysłowości powstały ubrania UV, które dzięki swojej budowie nie tylko odbijają promieniowana UV, ale również hamują rozwój mikroorganizmów. Zostały opracowane specjalne wskaźniki, które pokazują na ile taka odzież jest skuteczna. W przypadku tkanin jest to  UPF czyli wskaźnik ochrony przed promieniowaniem, pokazuje ilość promieni UV blokowanych przez tkaninę, z której ubranie jest wykonane. Wskaźnik ten często jest mylony z SPF (Sun Protection Factor), wskaźnikiem wykorzystywanym dla filtrów przeciwsłonecznych kosmetyków. Warto zaznaczyć, że odzież UV jest bardzo wygodna, przewiewna i nie powoduje uczuleń. Wśród szerokiego asortymenty każdy może znaleźć coś dla siebie, nawet dzieci, dla których szczególnie ważna jest ochrona przed słońcem.

Podsumowanie

Jak widać mamy wiele możliwości ochrony przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Możemy stosować te stare sprawdzone, ale możemy również sięgać po coraz to nowsze rozwiązania, potwierdzone badaniami naukowymi. Tylko od nas zależy jaki sposób wybierzemy. Ważne, żebyśmy pamiętali jak istotna jest ochrona przed promieniowaniem UV, a dzięki temu bezpiecznie będziemy mogli cieszyć się słońcem i wakacjami.                                             

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *